Schody do...

No właśnie, schody łączące salon z piętrem mogą być zarówno drogą do nieba, jak i przedsionkiem piekła. Decyzję o umieszczeniu połączenia między parterem, a resztą domu w pokoju dziennym właśnie, należy podjąć już na etapie wstępnych planów budowy. Warto przy tym rozważyć wszystkie za i przeciw i zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy. Schody mogą mieć ciekawą formę i oryginalne wykończenie, które współgrać będzie idealnie z charakterem reszty wystroju.

Z drugiej strony – konstrukcja taka może odebrać przytulny, kominkowy charakter salonu. Przede wszystkim, to właśnie dzięki schodom salon staje się przestrzenią integrującą domowników, którzy w tym właśnie punkcie zaczynają spotykać się najczęściej. To także połączenie kondygnacji i pięter, które na dłuższą metę jest bardzo wygodne, ułatwia komunikację i pozwala oszczędzić czas. Dodatkowo, ładne stopnie mogą pełnić funkcję miejsca ekspozycji atrakcyjnych przedmiotów i znaczących detali. Z drugiej strony, to przez obecność schodów, salon przybiera formę holu – miejsca pełnego gwaru, pośpiechu i rodzinnych przepychanek rodem z brazylijskiej telenoweli. To także brak izolacji i praktyczna rezygnacja z prywatności – po domu panoszą się różnorakie odgłosy, posłuchy prywatnych rozmów i hałasy.


ARTYKUŁ POLECANY PRZEZ: Projektowanie wnętrz Kielce !


Minimalizuje się tym samym bariera między tym, co prywatne i dostępne jedynie w sypialni, a ogólne, na wyciągnięcie każdej ręki, salonowe. Schody w pokoju dziennym to także wzmożona uwaga na kwestie utrzymywania porządku – składane przy nich rzeczy, ślady obuwia i odciski tworzą konieczny do codziennego uprzątnięcia bałagan. Cóż! To, co jednych kusi, innych odstrasza. Warto zrewidować swoje poglądy na temat funkcjonalności schodów w salonie zanim będzie za późno i pierwsze fundamenty zostaną wylane.

 

Prace przy użyciu...

Realizowanie pracy na wysokościach w przestrzeni miejskiej jest coraz częściej...

Kolonialna podróż w...

Styl kolonialny, to połączenie motywów pochodzących z różnych kultur –...

Zobacz także